Dle oficiálních webových stránek Human Library (2017) je Živá knihovna mezinárodní hnutí, které podporuje začlenění osob do společnosti a zpochybňuje předsudky. Stejně jako v reálné knihovně si návštěvník může vybrat knihu z řady titulů. Rozdíl je v tom, že knihy jsou lidé a čtení je konverzace. Tato metoda byla vytvořena skupinou dánských aktivistů pro účely hudebního festivalu Roskilde v roce 2000. Hlavní myšlenka této metody spočívala v tom, že díky pouhému rozhovoru s člověkem z vyčleněné skupiny se mohou odbourávat předsudky, čímž se snižuje riziko vzniku napětí a násilí. V současné době je tato metoda používána ve více než 60 zemích světa.

V Brno for you věříme v to, že tato vzdělávací metoda je skvělý způsob, jak překonat předsudky vůči menšinám ve společnosti. Účast na Živé knihovně může být silným emotivním zážitkem. Můžete se setkat osobně s lidmi, které se potýkají s nelehkými osudu, protože kupříkladu zdravotní znevýhodnění, odlišnou víru, sexuální orientaci nebo kultury. Tato metoda je vedená knihovníky, kteří se starají o plynulý průběh tohoto setkání.

V únoru 2018 jsme absolvovali školení o metodice Živé knihovny a byli jsme oficiálně přijati do mezinárodního hnutí Human Library. Živé knihovny tedy realizujeme v souladu s požadavky a zásadami dánské organizace Human Library.

Přesvědčte se sami, že Živá knihovna stojí za to! Podívejte se na video z Živé knihovny, kterou jsme organizovali v březnu 2017 na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Naše organizace aktivně pracuje s mládeží na tématu inkluze za pomocí metod neformálního vzdělávání, jenž jsou základem projektů Erasmus+ mládež. Metoda živé knihovny se proto stala jednou z našich oblíbených technik například na těchto projektech:

Kromě toho jsme ve veřejném prostoru města Brna zorganizovali několik Živých knihoven pro širokou veřejnost.

Kdo se o organizaci Živé knihovny v Brno for you stará?     

Marty z naší organizace je hlavním iniciátorem Živé knihovny. Marty má několikaleté zkušenosti s Živou knihovnou ze Slovenska. Sám nejprve vystupoval jako živá kniha, časem se však stal trenérem, který touto metodou neformálního vzdělávání školí pracovníky s mládeží i nové knihovníky a knihy.

Kdy a kde můžeš navštívit Živou knihovnu?

Veškeré aktuální informace k Živé knihovna a akce pro veřejnost budou zveřejněny ve Facebookové skupině. Budeme rádi, když na Živou knihovnu zavítáte a poznáte osud lidí se silným životním příběhem.

Živé knihovny na školách a ve firmách

Živé knihovny pořádáme nejen ve veřejných prostorách jako jsou kavárny či parky, ale nabzíme tuto formu neformálního zvdělávání také firmám a školám. V roce 2019 jsme pořádali Živou knihovnu na všech českých pobočkách společnosti IKEA. Jak se účastníkům workshop líbil si můžete přečíst v tomto reportu.

Jaký je rozdíl mezi knihovnou a Živou knihovnou?

Dozvíte se v našem videu