Ahojky, jmenuji se Sofie Bojková a toto je můj zážitek s Maltou.

K dobrovolnictví na Maltě jsem přišla vlastně úplně náhodou. Byl leden a já jsem konečně zakončovala své magisterské studium na Masarykově univerzitě a NUTNĚ jsem potřebovala znovu někam vyjet. Dobrovolnictví v rámci Evropského Sboru Solidarity jsem hledala tak různě, ať už přes oficiální portál nebo přes Instagram. Právě Instagram a jeho algoritmy mě pak potěšili sponzorovanou reklamou na post Friends of the Earth na Maltě. Neváhala jsem, pozice vypadala skvěle, ostrovní stát také, proč ne, řekla jsem si. Proces byl pak jednoduchý, po podání přihlášky jsem byla kontaktována na pohovor a do 3 dnů po pohovoru mě kontaktovali, že mě berou. Během dvou týdnů jsem se teda sbalila, našla so vysílací organizaci a odjela na Maltu. 

Jako každý výjezd, i tento se neobešel bez problémů. Mým problémem byla vysílací organizace, jakožto pojištěnec u VZP, nebyla na seznamu organizací ministerstva vnitra. Díky tomuto, bych musela platit pojištění jako samoplátce po dobu pobytu. No samozřejmě, že mi to nedalo a tak jsem strávila celý první měsíc tím, že jsem se tento problém snažila vyřešit a nakonec se mi to povedlo! Během tohoto měsíce se mi stala série otravných katastrof jako – porouchaný počítač hned v prvním týdnu dobrovolnictví, zabouchnuté dveře, ztracené věci či dokonce, plesnivý fotoaparát. Mimo tyto malé katastrofy, které prostě k mobilitě patří, jsem se dostala do naprosto úžasného týmu lidí Friends of the Earth Malta. 

Moje práce byla různorodá. Oficiálně jsem byla Comunications and Campaigning dobrovolník. Měla jsem na starosti naše webovky, správu Instagramu a Facebooku, vytváření obsahu na tyto média a taktéž jsem byla fotograf na eventech naší neziskovky. Práce byla tedy velmi rozmanitá a byla na hybridní bázi. Jednou za týden jsem chodila do kanclu (pod kanclem si představte pohodové místo s velkou zahradou, kde pěstujeme zeleninu a ovoce a taktéž máme včely a med) a zbytek týdne jsem mohla být na home office. Naše organizace se zabývala ochranou životního prostředí a vzdělání místního obyvatelstva v rámci zahradnictví, udržitelnosti, mikromobilitě (využití kol a dalších prostředků k dopravě) a celkově k vytvoření nějaké komunity na ostrově. Eventy jsme měli různé, od Community garden, která byla každý měsíc a na kterou přišli místní a mohli si okusit práci na zahradě a taktéž nám s ní výrazně pomohli. Dále pak jsme měli kurzy vaření, kurzy cyklistiky, opravy kol, výměnu oblečení či turistiku a pikniky. Tyhle eventy byly pro mě asi nejpříjemnější, protože jsem měla možnost vidět výsledky mé práce v realitě. Na Eventech jsem pracovala jako fotograf, a jednou má fotka dokonce skočila v novinách i s mým jménem!

A teď teda k té Maltě a kulturnímu šoku. Malta nebyla mojí první zemí, kam jsem vyjela. Zažila jsme práci v Anglii, Irsku a rok a půl Erasmus+ mobility na Kypru, nicméně to byla právě Malta, kde ten kulturní šok byl největší. Myslela jsem si, že Malta bude něco jako ten klasický středomořský ostrůvek s výbornou kuchyní a slunečným počasím. To ona Malta opravdu je, ale taktéž je to betonová džungle s hodně hodně lidmi na metr čtvereční. A těch aut. 

Pokud žijete na Maltě, zvyknete si na 4 typy hluku: kostelní zvony (přes 80% Maltézanů je katolicky věřících), ohňostroje (klidně i v 7 ráno, v poledne), výbuchy z děl (v hlavním městě Valletta, které jsem měla 30 minut pěšky) a zvuky pochodového orchestru a průvody (Maltézané pořádají skoro každý týden festy (hody), kde ostavují nějakého Svatého. Ale abych si jen tady nestěžovala, přírodu také Malta má (ne teda stromy, pokud narazíte na Maltě na strom, užijte si ho, moc jich tam opravdu není). Malta je bývalou britskou kolonií, takže se tam jezdí vlevo, autobusová doprava je pro místní (musíte si zařídit kartičku) zadarmo. Domluvíte se tam v pohodě anglicky, jejich rodný jazyk je Maltézština, což ja takový zvláštní mix Arabštiny, Francouzštiny a Italštiny, psané latinkou se speciálními znaky. 

Celkově dobrovolnictví na Maltě hodnotím jako úžasný zážitek! Pokud můžeš, vyjeď!


Inspiroval tě Sofiin článek ale nevíš kde začít? Napiš na katka@brnoforyou.cz nebo zavolej na telefonní číslo 777 985 767 a my ti pomůžeme najít a připravit se na tvoji dobrovolnickou příležitost!