Evropské dobrovolnictví
Potřebuješ nějaký čas pro sebe, rozmyslet si, co vlastně v životě chceš, kudy se vydat dál? Nebo máš pocit, že chceš udělat dobrou věc a přijet někde jen tak pomáhat? Chceš získat nové zkušenosti a znalosti, které pak budeš moci uplatnit na trhu práce? Jsi teď v situaci, kdy nestuduješ ani nepracuješ? Pak je evropské dobrovolnictví pro tebe ta pravá příležitost poznat nové lidí z jiných zemí a zlepšit si své jazykové dovednosti.
Náklady na tvou účast v dobrovolnických projektech jsou financovány z prostředků Evropské unie. Budeš mít hrazeno cestovné, ubytování, stravu, zdravotní pojištění, a ještě k tomu dostaneš kapesné.
V rámci programu Evropského sboru solidarity můžou vyjet mladí lidé ve věku 18–30 let do jakékoli země Evropské Unie či jejich partnerů, jako jsou například Turecko či Gruzie. Skvělé je, že nemusíš být student a není ani vyžadována žádná pracovní zkušenost a dokonce stačí, když se dokážeš anglicky nebo jazykem dané země domluvit na velmi základní úrovni.
Jak může vypadat evropské dobrovolnictví si můžeš prohlédnout v galerii.
Máš dvě možnosti, jak začít
- Týmové dobrovolnictví, které trvá od 2 týdnů do 2 měsíců. Jedná se o aktivitu, na kterou se sjíždí 10 – 40 dobrovolníků z více zemí Evropy. Může se jednat například o organizaci EKO festivalu v Bulharsku, který budete mít s vaším mezinárodním týmem za podpory koordinátora hostící organizace a jeho kolegů na starosti. Po absolvování krátkodobého týmového dobrovolnictví můžeš následně vyjet i na dlouhodobé individuální dobrovolnictví.
- Individuální dobrovolnictví, které trvá od 2 do 12 měsíců a umožňuje mladým lidem zapojit se do každodenní práce zahraniční organizace např. neziskovky či lesní školky, kde budeš moci přiložit ruce k dílu a přispět tak k rozvoji místní komunity. Projekty se většinou týkají širokého spektra témat, jako je sociální začlenění, kultura, práce v místním volnočasovém centru nebo péče o životního prostředí.
Druhé dobrodružství Anety z dlouhodobého dobrovolnictví si můžeš přečíst v tomto článku.
Jak se na dobrovolnictví pod Evropským sborem solidarity přihlásit a vyjet?
- Nejprve se musíš zaregistrovat do databáze Evropského sboru solidarity. Získáš tak svoje unikátní PRN číslo.
- Tato databáze je místem, kde najdeš všechny aktuální dobrovolnické projekty, do kterých se můžeš přihlásit a organizace tam zároveň mohou vidět a oslovit tebe. Můžeš si vyfiltrovat projekty podle období, ve kterém můžeš na dobrovolnictví vyjet, tématu, které tě zajímá nebo třeba země. Kromě nabídek v databázi si můžeš prohlédnout i weby organizací, jako je ta naše, nebo facebookové skupiny, kde také najdeš nabídky na dobrovolnické projekty. Hostitelská organizace vytváří informační dokument tzv. infopack s veškerými důležitými informacemi a podrobnostmi, (např. zde najde popis dobrovolnické činnosti či ubytování, informace o délce projektu, výši finanční podpory apod.).
- Když najdeš projekt, který tě zaujme, můžeš se na něj přihlásit. Pokud i ty zaujmeš hostící organizaci, vzájemně vás databáze nebo vysílající organizace propojí.
- Hostící organizace mají obvykle více zájemců, a tak je třeba absolvovat video pohovor, abyste se ujistili o vašich vzájemných očekáváních a motivaci.
- Pokud si vzájemně sednete, zbývá jen najít vysílající organizaci (pokud ji doposud nemáš). Tou můžeme být třeba my! Potkáme se, abychom ti pomohli s přípravou všeho důležitého před tvým odjezdem jako například výběr letenky, odhlášení se ze zdravotního pojištění nebo úřadu práce apod. Kromě toho společně probere i proces učení se, protože to je velmi důležitá složka dobrovolnictví, k uvědomění si svých pokroků, nových dovedností a rozvinutých schopností, ke kterým tvé dobrovolnictví dopomohlo.
- Po podpisu třístranné smlouvy mezi dobrovolníkem, hostící a vysílající organizací, kde je specifikováno ubytování, kde budeš bydlet, aktivity, na kterých se budeš jako dobrovolník podílet, výše kapesného atd., můžeš vyrazit vstříc novým zážitkům a dobrodružství.
- Po celou dobu tvého dobrovolnického pobytu budeme v kontaktu. V případě problémů se na nás můžeš obrátit a společně budeme hledat vhodné řešení. Zároveň budeme rádi, když i ty nám napíšeš pár řádků a pošleš fotky, které můžeme zveřejnit a oslovit tak další mladé lidi k zapojení se do této skvělé příležitosti.
Stáhni si aplikaci se všemi dobrovolnickými projekty, kde se nabídky a příležitosti hledají ještě trochu jednodušeji v mobilu.
Na co se nás často ptáte
Ke komunikaci s hostitelskou organizací a k činnosti dobrovolníka bude jistě potřeba alespoň základní znalost angličtiny nebo řeči země, kam vyjíždíš. Hostitelská organizace ti poskytne jazykové kurzy zdarma ať už online či s prezenčně.
Aktivitám se budeš věnovat nejméně 30 a nejvíce 38 hodin týdně s nárokem na dva dny volna v týdnu a k tomu si můžeš za měsíc vzít další dva volné dny. Nemusíš se tak bát, že budeš prací zahlcený a nebudeš stíhat nic jiného. Vždy budeš mít prostor na své koníčky, poznávání a objevování nových míst a lidí.
Určitě je dobré mít finanční rezervu ve výši několika tisíc Kč v případě neočekávaných výdajů souvisejících například se zdravotním ošetřením. Kapesné i příspěvek na jídlo obvykle dostaneš ihned po příjezdu a s nákupem jízdenek nebo letenek ti může pomoci vysílající nebo hostitelská organizace.
Podle standardů kvality programu je nutné, aby ti hostitelská organizace zajistila bezpečný prostor, kde budeš bydlet. Jestli se bude jednat o hostel nebo pronajatý byt, zda budeš mít samostatný či sdílený pokoj a ve které části města se bude nacházet, nebo jestli bude pokrytý Wi-Fi, to záleží vždy na možnostech organizace a dané lokality. Nemělo by ti však chybět základní vybavení jako je například pračka, lednice, přikrývky apod.
V určitých případech to možné je. Tuto možnost je však třeba dopředu ověřit u hostitelské či vysílající organizace.
Určitě ti doporučujeme kontaktovat hostitelskou organizaci s tvou motivací a návrhem možného začátku dobrovolnictví. V některých případech ti dokáží vyjít vstříc.
Ať už jsi na vozíčku, pocházíš z národnostní menšiny, hlásíš se k LGBTQ+ komunitě nebo máš jiné překážky, které tě nutí váhat, jestli se přihlásit, určitě se na nás neváhej obrátit. Organizace pro účastníky vytváří bezpečnou atmosféru, kde se od sebe navzájem můžete učit a odbourávat předsudky. Musíme však ověřit, že je hostící organizace schopna zajistit ti tvé specifické požadavky (např. bezbariérové bydlení).
Ano, můžeš poslat přihlášku na více projektů zároveň. Zúčastnit se dlouhodobého individuálního dobrovolnictví s finanční podporou EU se však můžeš jen jednou za život, proto vybírej pečlivě!
Na konci projektu obdržíš podepsaný evropský certifikát o absolvování neformálního vzdělávání tzv. Youthpass, do kterého si účastníci sami zapisují získané kompetence, tedy znalosti, dovednosti, hodnoty a postoje.
Kromě koordinátora projektu z hostící organizace, který bude dbát o tvé zapojení do činnosti organizace, budeš mít také svého mentora, který ti pomůže v zapojení se do kulturního a společenského života. Mentor bude spíš tvůj kamarád než šéf.
Aktuální nabídka dobrovolnických projektů
V současné době není vypsaný žádný projekt
Nemáme teď žádné aktuální nabídky?
Podívej se na web Evropského portálu pro mládež, kde najdeš databázi všech otevřených příležitostí k dobrovolnictví v rámci Evropského sboru solidarity. Vyber si projekt, který tě zaujme, a přihlas se ještě dnes! Rádi ti pomůžeme s přípravou.
Potřebuješ více informací?
V Brno for you se o vysílání a podporu evropských dobrovolníků stará Aneta. Můžeš jí napsat.