Znáte ten pocit, když jedete na projekt Erasmus+ a říkáte si, jaké to asi bude, koho tam potkáte, co vám to dá a jestli to naplní vaše očekávání – o kterých vlastně většina tvrdí, že přece žádné nemá? Je to takový ten strachotěš. Obava, ale zároveň zvědavost a radost z nového dobrodružství. A to těšení se může být větší, když je téma takové, které s vámi velmi rezonuje. 

Jedno z témat, kterým se věnuji já, je tělo. Body liberation, přijetí svého těla, bodyshaming apod. Vzdělávám se v tomto tématu během seminářů a tréninkových kurzů a jsem tak nadšená a motivovaná, že se o to chci podělit s ostatními. A to je ten okamžik, kdy si říkám, že všechny tyhle E+ projekty mají smysl. Když si z jednoho týdne s cizími lidmi mohu odvézt tolik nové energie a motivace, že chci něco udělat doma, ve své komunitě. A nejen, že chci. Ale že opravdu udělám! 

V úterý 28. 5. 2024 jsem v Praze uspořádala první Laskavé setkání o těle. Cílem bylo potkat se s lidmi a sdílet. Mám dojem, že není moc míst, kde bychom bezpečně mohli mluvit o našich tělech, o pocitech, které s tělem zažíváme, o našem vztahu s naším tělem. Chtěla jsem dát možnost ostatním sdílet své myšlenky, nechat se inspirovat jinými a v bezpečném prostoru si v sobě třeba trošku přerovnat nějaké své postoje nebo si jen pokládat otázky, na které jindy nemáme čas, chuť, klid… 

Naše první setkání se odehrálo v komorní skupince žen, kdy jsme si nejdříve řekly svá očekávání. Pak jsme se zamyslely nad ideálem krásy, nad naším vlastním tělem, co se nám na něm líbí a kterou oblast třeba ještě nemáme tak přijatou. Myslím, že největší zábava byla, když jsme si na různé části těla lepily samolepky a tetovačky. Prostě – dát tam trošku pozornosti a lásky. Celé naše tělo si to zaslouží. Protože díky němu můžeme objevovat svět všemi smysly, díky němu můžeme žít náš život… 

Chtěla bych se těmto setkáním věnovat i do budoucna. Vycházím se své potřeby mít kolem sebe podobně naladěné lidi, se kterými si v bezpečném prostředí můžeme posdílet zkušenosti, zamyslet se nad tématy spojenými s tělem a dodat si navzájem sílu, energii, odvahu… a laskavost. Prostě – buďme k sobě laskavější. K ostatním bytostem i k sobě samotným.