Tak zněl název školení, který se konal u bratrů Slováků v Bratislavě. Školící akce hezky navazovala na téma tréninkového kurzu „Media pressure“, který jsme pár dní před začátkem této akce ukončili. Důležitost mentálního zdraví a jaký vliv na něj mají média bylo vysvětleno z různých úhlů pohledu. Po teambuildingových aktivitách prvního dne, jsme byli uvedeni do reality problémů mladé generace, generace Z. Nejprve jsme se bavili o vývojových úlohách dětí do 10 let, do 15 let a mladých dospělých do 20 let. Věděla jsem, že existuje nespočet sociálních sítí, ale netušila jsem, že jich je až tolik. Udělala jsem si obrázek o slovenských influecerech a zjistila, že pokud chceme, aby video bylo virální, musí spadat do jedné z následujících kategorií: bizarní/kontroverzní, tragický, zábavný, zvířátka nebo vzdělávací. (Stále máme šanci! 😊) Další den jsme navázali na kyberhrozby a proč jsme na internetu a sociálních sítích zranitelnější. Má otázka na vás zní: proč vůbec na internet chodíme? Na internetu dojde totiž k naplnění potřeb, které se nám nedostávají v offline světě velmi rychle. Stáváme se dopaminovými závisláky. Ruku na srdce, kdo nemá radost ze 150 liků u své fotky. A tak se nesmíme divit, když nejen mládež ale i starší generaci využijí kybergroomeři prostřednictvím emocí a vybudování si vztahu. Dokument V síti je povinným filmem ke zhlédnutí, co se týče této problematiky. Pokud se vám dítě nebo mladistvý s tímto problémem svěří, neodsuzujte jej, oceňte jeho odvahu, že za vámi s tímhle problémem došel a podpořte ho jako průvodce k nalezení možného řešení (kontaktovat rodiče a Policii). Důležité je však začít si budovat vztah již teď, aby dítě nebo mladistvý věděl, že za vámi může přijít s problémem nebo otázkou, ať už je jakákoliv. Mluvit o těchto rizicích je důležitá prevence. Může to vypadat, že jsou mladí nerozvážní, ale ono se to může stát každému.  

Můžeme mladou generaci soudit a ponižovat je nebo se je můžeme snažit pochopit a získat od nich třeba novou inspiraci. Začít můžeme postupně už jen tím, že se zeptáme: Jak se máš? Jak se cítíš? A všímáme si – když se něco děje, tak nabídnu, že jsem tady pro tebe, kdybys se o tom chtěl pobavit. 

Předem vám moc děkuji. Zároveň děkuji SAAIC (Erasmus + SK), NIVAM a IUVENTA za to, že jsem se mohla zúčastnit téhle skvělé akce.