Ciao! Come stai? 

Svůj dvouměsíční dobrovolnický projekt jsem strávila na Sicílii v Palermu. První dny byly provázeny hořkosladkým kulturním šokem. Jih Itálie je naproti zbytku země tak trochu na první, no možná i na druhý a třetí pohled, šílený. Zejména v chudších částech města, kde jsme my bydleli, je na ulicích velké množství odpadu, neustálý hluk, ruch, párkrát za den ohňostroje, silniční provoz tady nemá žádná pravidla a proplétá se tu velké množství kultur, které si každá žijí svým životem. Postupně jsem ale město začala objevovat a nacházet krásu v tom chaosu. Palermo má nepopsatelnou energii, která mě vlastně každodenně naplňovala. Mohla bych jen celé dny chodit po historických památkách, obdivovat balkonky plné květin, nacházet v malých uličkách ohromující street art, procházet se po úžasných marketech plných barev, ovoce a vůní a zkoušet neustále nová jídla všech kultur. A samosebou, kdo by si neužíval ranní vyhřívání na sluníčku s croissantem a kávičkou v ruce,  denní režim s obědovou siestou, léto až do konce října a víkendové válení na plážích!

Naší prací tady bylo pomáhat ve školce a v charitní kuchyni pro lidi bez domova. Také jsme se podíleli na organizaci festivalu Ballaro Buskers. Díky více různým typům práce byl náš dobrovolnický čas rozmanitý. Náš pracovní režim provázela taky zdejší italská pohodka, takže jsme se pravdu nepředřeli a naopak měli plno energie potom ve svém volném času cestovat po okolních městech a přírodě. Zajímavou zkušeností pro mě bylo pracovat s jazykovou bariérou, protože mnoho Italů tady se nedomluví anglicky. Uvědomila jsem si, jak skrze to nemohu zapojovat své v domácím prostředí silné stránky spolupráce s lidmi a musím se učit nové způsoby komunikace. 

Celé dva měsíce pro mě byly příjemným odpočinkem a velkým zážitkem a s úžasným Palermem se mi loučí až tak těžce, že se po projektu nevracím domů a ještě tu plánuji nějaký čas zůstat. A třeba se mi podaří tu jazykovou bariéru a naučit se italsky!

Pokud by tě zajímalo víc o evropském dobrovolnictví a o tom, jak se zapojit, neboj se nám napsat na katka@brnoforyou.cz. Rádi ti se vším poradíme a pomůžeme, abys mohl/a vyjet taky!

Účast na projektu v rámci Evropského sboru solidarity je unikátní zkušeností pro každého mladého člověka. Zapojíš se do něčeho smysluplného, získáš zkušenosti a poznáš nové lidi, zlepšíš si cizí jazyk a získáš čas na rozhodnutí, co dále…

Příležitost je ideální hlavně pro ty, kteří po škole chtějí ještě zažít svět nebo se nedostali na vysokou školu a chtějí vyplnit čas vlastním rozvojem. Program je bezplatný a velmi bezpečný díky standardům kvality EU, které musí vysílající i přijímající organizace splňovat!