Veronika W. :
Zpráva účastníka: Ciovo Ecoact Advanced Erasmus+ Training Course (8.–15. června 2024)
V termínu od 8. do 15. června 2024 jsem měla příležitost účastnit se projektu v Chorvatsku na ostrově Ciovo. Projekt byl nazván Ecoact Advanced Erasmus+ Training Course, zaměřen byl na ekologii, aktivní občasntví, práci s mládeží a mezinárodní spolupráci. Celkově hodnotím tuto zkušenost jako mimořádně přínosnou a inspirativní.
Ubytování a prostředí
Během projektu jsme bydleli v soukromém areálu nedaleko moře, kde jsme měli celé místo jen pro sebe. Ubytování v malých chatičkách bylo nakonec vcelku příjemné a k dispozici jsme měli také tréninkovou místnost / jídelnu, která poskytovala ideální zázemí pro naše vzdělávací aktivity.
Program a aktivity
Jednou z nejzajímavějších aktivit byla study visit, během níž jsme navštívili základní školu a následně se vydali na výlet do Splitu. Součástí tohoto výletu byl také treasure hunt, což nám umožnilo lépe poznat město a zároveň se lépe propojit s ostatními účastníky. Líbilo se mi využití NFC čipů, které byly na jednotlivých stanovištích umístěny a navedly nás na další lokace.
Všechny aktivity měly ekologické zaměření, což bylo velmi obohacující. Velmi mě zaujala evaluační metoda THOR, kterou vyvinuli organizátoři projektu spolu s partnery. Stejně tak bylo skvělé mít možnost poznat další materiály a nástroje, které jsme v rámci projektu využívali. Díky tomu jsem měla během týdne několik „Aha momentů“, které mě posunuly v osobním i profesním rozvoji.
Týmová spolupráce a dlouhodobá vize
Velmi oceňuji koncept projektu, který jasně vycházel z dlouhodobé spolupráce napříč různými evropskými zeměmi. Bylo dostatek prostoru pro sdílení dobré praxe, inovací a navazování nových partnerství – jak mezi jednotlivci, tak organizacemi. Aktivity byly navíc postavené na silném důrazu na reflexi – nejen v rámci konkrétních činností, ale i na pravidelné připomínání si, proč a jak dané věci děláme.
Metodologie a přístupy
Velmi mě zaujala Kolbova experimentální teorie učení, kterou jsme používali během aktivit. Zároveň mě fascinoval blok s názvem Ecosystem in a body, který se věnoval souvislostem mezi prostředím a jednotlivcem. Další důležitou částí byla community learning point, zaměřená na potřeby, zdroje a kapacity komunity. Pomocí simulovaného jednání o rozvoji města jsme měli možnost zkoumat různé sektory – já jsem se ocitla v roli zástupce soukromého sektoru podnikatelů, což pro mě byla velmi obohacující zkušenost. Aktivit proběhlo opravdu mnoho, tyto jsou které mi nejvíce utkvěly v paměti.
Trenéři Žohar a Sami byli profesionální, přátelští a výborně připravení. Skvěle o nás pečovali a byli vždy moc milí. Dokázali vytvořit pozitivní atmosféru a zároveň nás provést složitými tématy s lehkostí a odborností. Tento projekt mi dal mnoho inspirace pro mou další práci a velmi jsem ocenila příležitost být součástí takového mezinárodního projektu.