Kalimera Kalamata

Na konci dubna proběhl v řecké Kalamatě tréninkový kurz Empower HER Bringing the gender divine, zabývající se tématikou a problematikou žen ve společnosti a v podnikání. Kurz se uskutečnil během 21. – 28.4.2024, kdy se v Kalamatě sešli účastníci z rozličných koutů Evropy a to z Portugalska, Srbska, Řecka, Malty, Makedonie, Bosny a Herzegoviny, Bulharska a samozřejmě i České republiky, aby se právě s tématem genderové nerovnosti v podnikání lépe seznámili. Mile nás překvapilo, že účastníky nebyly pouze ženy a že o tuto problematiku se zajímají i muži a tím obohacují názorovou základnu takovýchto setkání.

V Kalamatě nás mimo mořský vzduch a písek ze Sahary (ten tam opravdu byl!) uvítaly dvě sestry Fotini a Panagiota z místní organizace CultiMulti, které společně vytvářely realizaci programu tréninkového kurzu. Bylo vidět, že mají s vedením projektům dlouhodobou zkušenost, a tak se toho (ačkoliv se jedná o poměrně citlivé téma) zhostily opravdu bravurně a přivítaly nás nabitým a zajímavým programem. V rámci něho jsme měli například možnost lépe poznat samotné město a některé jeho obyvatele osobně, především na nás silně zapůsobila osobní setkání s několika místními ženami a rozhovory o jejich cestě k podnikání a nezávislosti. Jejich příběhy byly poučné a inspirativní a přestože každý z příběhů byl velmi specifický, všechny měly jedno společné, a totiž že všechno dobré chce čas a pokud něco chceme začít s pokračovat v tom, musíme tomu věřit a jít si za tím. A pokud si dokážeme navíc svůj plán i dobře spočítat a spojit se s dalšími podobně smýšlejícími lidmi, může z toho být navíc obohacující a podpůrný prvek pro celou lokální komunitu. A myslím, že je to něco, co platí bez ohledu na to, jakého jste pohlaví a co za projekt zrovna děláte.

Na projektu se nám také zdála moc zajímavá právě ta možnost nahlédnout situaci okolních států, poslechnout si i příběhy z ostatních zúčastněných zemí a porovnat tak jejich situaci s tou naší, najít různé rozdílnosti a podobnosti. Uvědomily jsme si, že otázka žen ve společnosti a její problematika zdaleka není vyřešená a k úplné genderové rovnosti nejen v pracovním sektoru vede ještě dlouhá cesta. To ale neznamená, že bychom to měli vzdávat, ba naopak. Dobré věci se nerodí ze dne na den a tak je to se vším a stereotypy předávané z generace na generaci se mění postupně a základem pro dobré vztahy je dobrá komunikace (a té se dá učit).

Z celého tréninku si odnášíme trochu více odvahy pustit se do realizace vlastních nápadů, zejména jako hodnotné považujeme informace o sociálním podnikání, které svou podstatou je založeno na tom, že se eliminují negativní dopady a jsou specifikovány těmito kritérii: Společensky prospěšný cíl.

• Společensky prospěšný cíl

• Sociální prospěch

• Ekonomický prospěch.

• Environmentální prospěch.

• Místní prospěch.

Takový dopad by měla mít ideálně každá lidská činnost, ale i toto začít v životě realizovat bez úzkostí není úplně snadné a i zde platí, že stabilní změny se dějí postupně.

Kalamata nás svojí atmosférou opravdu okouzlila, je to skvělé místo pro trénink, protože je kolem mnoho příjemných míst k odreagování. Načasování bylo také skvělé, protože ačkoliv jsme bydleli v hotelu hned u moře, neměli jsme potíže s přemírou turistů. Konec našeho pobytu byl načasován na Velikonoce, které jsou v Řecku mnohem významnějším svátkem, než samotné Vánoce, které jsou zas významné u nás v Čechách. Mohli jsme tak letmo zahlédnout některé tradiční prvky spojené s tímto svátkem. Kalamata je půvabné město, kde to po jižansku žije a je obklopená krásnou krajinou.

Doufáme, že někdy budeme mít šanci ji navštívit znovu.

Díky za tu příležitost. Terka a Dani