Tréninkový kurz se konal ve dnech 20. 02. – 1. 03. 2022 v Moravci, okres Žďár nad Sázavou. Projektu Erasmus+ se zúčastnily tyto státy – Srbsko, Kypr, Řecko, Rumunsko, Bulharsko, Estonsko, Portugalsko a Česká republika.

Během kurzu jsme se dozvěděli bližší informace o programu ESC (European Solidarity Corps), který umožňuje každému ve věku 18-30 let dobrovolnictví v zahraničí (Evropa), až po dobu 1 roku, podporované programem Erasmus+. Také podporují tzv. Solidarity projects, které se konají ve Vaší zemi. Zkusili jsme si v národních týmech takový projekt, např. pro sociálně slabší komunitu, vymyslet a během minuty přesvědčit ostatní, aby ho financovali.

Hlavním tématem kurzu byla tzv. Human Library – Živá knihovna. Princip je stejný, jako když jdete do kamenné knihovny s papírovými knihami – půjčíte si knihu na daný časový úsek, chováte se k ní s respektem a úctou, dodržujete daná pravidla, dočtete ji a můžete si vybrat další. V tomto případě nejsou ale knihy papírové, nýbrž jde o živé bytosti. Každý člověk má totiž svůj jedinečný příběh, stejně jako klasické knihy. Během Human Library se učí všichni – čtenáři (posluchači), knihy (ten, kdo vypráví svůj příběh), knihovníci (ten, kdo dohlíží na to, aby se knize nic nestalo). Každý z nás měl možnost si čtyři takovéto jedinečné Knihy přečíst a následně jim napsat vzkazy.

Přijel za námi i Tomáš Sobel, který nám vysvětlil a ukázal, jak se nahrává podcast, proces stříhání i zveřejňování výsledku na platformy jako je Spotify, Apple podcasty atd. Měli jsme tedy ke konci projektu dostatek informací k tomu, abychom vytvořili vlastní podcasty s Knihami, kterými byli čtyři z účastníků.

Tento projekt byl mým prvním a rozhodně ne posledním. Líbila se mi organizace celého týdne, způsob podání informací, a především jsme se sešli jako skvělý tým lidí, kteří respektují názor toho druhého, naslouchají si a jsou otevřeni novým věcem. Nemohla jsem si přát lepší start pro Erasmus+ projekty.