Společně s dalšími 5ti účastníky z Čr jsme se vydali na Youth exchange do Řecka. Projekt Green art od organizace K.A.N.E se konal na Kalamatě ve dnech od 8. do 17. ledna 2023. Projektu se zúčastnily i další týmy z Německa, Řecka, Itálie, Polska, Španělska a Portugalska. 

Ubytováni jsme byli v hotelu Vista Marina, kde se i po zbytek projektu odehrávalo veškeré dění. Hotel byl krásný, kousek od pláže kam jsme často spolu s ostatními chodívali trávit volný čas. Lidé zde byli velmi milí a vstřícní. 

Každý den, měl program na starost jeden/dva týmy zastupující svůj stát. 

Ačkoliv se téma ekologie a recyklace zdá být pro některé lidi jako ne moc záživné, na téhle YE byly všechny programy dělané interaktivní formou, takže se mi nestalo, že bych se tam nudila. Všichni účastníci, byli vždy aktivně zapojeni do daného tématu zábavným způsobem, díky čemu jsem si z projektu odnesla maximum. Jak užitečných informací, tak spoustu nových kamarádů. 🙂 

Atmosféra na projektu byla tak fajn, že to všechny účastníky stmelilo dohromady tak, že jsme společně dokázali velké věci. A když říkám velké, tak opravdu velké. Na poslední den projektu, jsme si měli sami vymyslet program. Téma green art nás začlo zajímat tak, že jsme se rozhodli o tom dát více vědět i obyvatelům Kalamaty. Utvořili jsme 2 skupiny. Každá skupina vzala stoly, plakáty které jsme si vyráběli na různých workshopech, odpadkové pytle a hlavně energii a vůli udělat něco pro dobrou věc. Jedna skupina šla do města na náměstí a druhá na frekventovanou pláž. Vyvěsili jsme plakáty, pověsili pytle a jako motivaci lidem za každý sebraný odpadek dali něco sladkého. Sbírali jsme tak předevšema odpadky a nosili to ke stolům, kde každý viděl jak moc je prostředí znečišťováno, s vírou, že si snad příště rozmyslí jestli ten odpadek odhodí na zem nebo do koše.  

Zaujmuli jsme tak spousty lidí, mezi kterými byli i novináři. Umístili jsme se tak dokonce i do řeckého tisku, takže jsme oslovili daleko více populace, než jsme vůbec doufali! Byla jsem na nás pyšná. Velké díky patří hlavně Fotini z K.A.N.E., která nás provázela celou tou cestou. Děkuji, že mám možnost se takových věcí účastnit! <3