Začátkem dubna 2021 jsme se s Brno for you zúčastnili tréninkového kurzu pro pracovníky s mládeží. Hlavním tématem bylo kritické myšlení, mediální gramotnost a hlavně, jak být kritický ve dne v noci, a přitom se z toho nezbláznit.

Školení na téma kritické myšlení se neslo v duchu neustálého zpochybňování všech informací. Ale pozor, účelem kritického myšlení není kritizovat. Jde spíše o schopnost vytvořit si odstup, zamyslet se proč a jak ke mně přichází tato informace, je tahle fotka skutečná, můžu si to nějak ověřit nebo jaký je zdroj informací?

Při zajímavých aktivitách jsme si vyzkoušeli, jaké nástrahy a zkratky se skrývají v naší vlastní mysli. Tak například konfirmační zkreslení (konfirmace=potvrzení), všimli jste si někdy, že možná přijímáte a vyhledáváte jen ty informace, které utvrzují váš názor? Naopak jiné názory nebo informace automaticky vynecháváte nebo jim nepřikládáte takovou váhu…Pokud ano, už o tom víte a můžete si na to dát pozor.

Celou akci pořádala polská nevládní organizace Logos, která tvoří zajímavé projekty a aktivity. Jako jednotlivci jsme se taky stali součástí hnutí Skepsis, protože když jednou začneš s kritickým myšlením už nemůžeš přestat.