Propojování národů skrze fotografii

Projekt „In Focus“ se konal v poklidném polském městečku Rzeszow z 24. na 28. Únoru. Projektu se celkem účastnilo 30 účastníků z 5 zemí, a to ze Slovenska, Maďarska Polska a Česka a Ukrajiny.  

Že se projekt koná jsme se dozvěděli převážně přes skupinu s projekty E+ a stránky Brno for you na facebooku, pár účastníkům ho také doporučili známí jako například sestra/ kamarádka. Nalákalo nás hlavně téma projektu a místo konání. Já osobně jsem v Polsku nikdy nebyla a to, že byl projekt v blízko bylo ideální. Doufali jsme, že se naučíme něco o fotografii a editování fotek a že navážeme nové přátelství.  

Projekt propojil fotografování a 17 cílů UN a také se zaměřil jak každý Erasmus+ projekt na mezilidské vztahy a mezinárodní komunikaci. První den projektu jsme se věnovali především teambuildingovým aktivitám a navzájem se seznamovali, měli jsme i možnost poznat město díky venkovní poznávácí hře. Další dny už se program zaměřoval na fotografování a udržitelné cíle rozvoje. Zkusili jsme si dělat fotky na různá témata, fotit se studiovými světly, vyprávět pomocí fotek příběhy a tvořit obrázky pomocí AI. Hlavní aktivitou týdne byla příprava fotografií, které měly upozorňovat na problémy, se kterými se jako společnost potýkáme, spojenými s udržitelnými cíli rozvoje. Tyto fotky jsme promítali a prezentovali návštěvníkům na akci Open Cafe. V rámci projektu jsme měli možnost navštívit i Řešovské muzeum. O přestávkách jsme ostatním mohli nabídnout ochutnávky sladkostí z našich zemí a na konci projektu jsme odhalili hru “Secret friend“. 

Díky tomuto projektu jsme našli nová přátelství, vystoupili z komfortní zóny, potkali lidi se stejnými zájmy a zlepšili se v prezentování našich nápadů. Také jsme se podívali do Polska a získali mnoho nových poznatků o cestování, Polské ale třeba i Ukrajinské kultuře. V neposlední řadě jsme se dozvěděli něco o fotografování a procvičili si angličtinu a mezinárodní komunikaci. Pro nás ale snad největším objevem byly polské Zapiekanky, které jsme si zamilovali už první den. 

Co nás trochu mrzelo bylo, že jsme čekali, že se naučíme více o fotografii a pokročilejších technikách a to, že sám program byl občas velmi chaotický a na některé aktivity bychom ocenili více času. Program byl ale vedený dobrovolníky, takže si myslíme, že se nejedná o chybu přímo organizace a také výměna mládeže odpovídá nenáročnosti. Věřím, že na tréninkovém kursu bychom se téma věnovali intenzivněji a více do hloubky. Je také potřeba připravit se na různé osobnosti lidí, se kterými si ne vždycky rozumíte. Překvapením pro nás byli přátelští dobrovolníci, kteří rádi pomohli a také poklidná atmosféra města, ve kterém jsme se na těch pár dní zabydleli. 

Co bychom doporučili je si připravit trasu cesty a zaslat ji na souhlas co nejdříve (ihned jak vám dojde mail, že vás vzali na projekt) abyste se vyhnuli stresu. A také se ničeho nebát, protože každý krok do neznáma je příležitost, jak se mnoho naučit, ať už o sobě, nebo světe kolem nás.  

Za tuto příležitost bychom chtěli jménem českého týmu poděkovat Brno for you.