Dvě brněnské studentky, Žanda a Simča, se vydaly na konci září do Makedonie na projekt Dance for Peace. Nalákalo je nádherné jezero Ohrid, které si přály vidět na vlastní oči, ale i velice zajímavé téma projektu. Jednalo se o výměnu mládeže, která programem připomínala spíše velmi intenzivní tréninkový kurz – tančilo se prakticky neustále!

Velmi pomalé a elegantní tance z Polska, rychlejší a velice návykové chorvatské dupárny v kruhu, nebo například rumunské choreografie, které pletly nohy i těm nejzkušenějším z účastníků. V mezičasech probíhaly workshopy o kultuře a tradicích, folklóru a historii, ale i zábavné hry k zamyšlení a odreagování. I přes velice intenzivní program se našel čas na objevování okolí, které uchvátilo, ale i překvapilo.

Účastníci z celkem šesti slovanských zemí nakonec vytvořili fajn partu, která dávala do projektu opravdu maximum. Všichni chtěli, aby finální představení všech tanců ve městě Struga neudělalo ostudu. Hodiny tréninku nevyšly nadarmo, protože snahu ocenila i  z National Agency of Macedonia, která zaskočila na kontrolu, a následně nominovala projekt na nejlepší v celé Makedonii! Možná je stejně jako holky z Moravy pobavila snaha Bulharů o broukání písničky Vysoký jalovec během tančení polky, nebo to bylo tím, že si organizátoři dali opravdu záležet. Odměnou za náročných 10 dní byl potom relax v hlavním městě, ve Skopje, které se přezdívá Město tisíců soch a překvapí opravdu každého. Nejen výbornou kávou, která stojí třeba jen 20 korun! Moc děkujeme organizátorům za super projekt!

Fotogalerie projektu