Vzdělávací kempy pro mládež
Co je to vzdělávací kemp pro mládež neboli výměna mládeže?
Jedná se o mezinárodní projekt Erasmus+ určený mladým lidem od 13 do 30 let. Dvě nebo více národních skupin se díky mezinárodnímu projektu mohou setkat a pracovat na určitém tématu, které je zajímá. Toto setkání je vzdělávací aktivitou, která využívá neformálních metod učení se. Prostřednictvím připravených workshopů společně získáváme nové znalosti a dovednosti z různých oblastí jako například ekologie, sport, kultura, kritické myšlení, finanční gramotnost… Mimo to společně rozvíjíme vzájemnou toleranci, posilujeme evropské hodnoty, pomáháme účastníkům navázat nová mezinárodní přátelství, a tak bořit zažité představy o jiných národech a kulturách, a hlavně zažít nové zajímavé zážitky.
Jak to může v praxi vypadat?
Představ si, že se vypravíš s pěti dalšími lidmi z Česka třeba do Itálie na projekt o digitální gramotnosti. Stejně tak na totéž místo míří skupina Řeků, Rumunů a Estonců. První den probíhá seznamování a budování týmu. V dalších dnech vás čekají hry a interaktivní workshopy zaměřené na dané téma projektu. Může to být třeba fotografování, práce v různých grafických programech nebo sdílení zkušeností s bezpečností na internetu v různých zemích. Po aktivitách probíhá reflexe toho, co vám tato aktivita dala a co jste se naučili. Organizátoři pro vás sice připravili workshopy, ale některé z nich můžete připravit i vy sami, a kromě toho se díky vzájemnému sdílení učit i od sebe navzájem. Během společně stráveného týdne zkoušíš posouvat své hranice, vystoupit ze své komfortní zóny, ale až když se na to cítíš. Je v pohodě být sám sebou, nikdo nesoudí tvůj vzhled, nikdo neřeší tvoji orientaci nebo barvu kůže. Atmosféra, kterou vytváří sami účastníci, je vždy velmi uvolněná a přátelská. Domů si přivezeš nové zkušenosti, mezinárodní přátelství a nejspíš i odhodlání objevovat další Erasmus+ projekty.
Stejně jako ve škole dostaneš vysvědčení, tak i na výměnách mládeže dostaneš certifikát o absolvovaném neformálním vzdělávání, nazývá se Youthpass.
Na co se nás často ptáte
Ke každému projektu organizátoři vytváří tzv. infopack, ve kterém najdeš ty nejdůležitější informace např. datum konání, místo, počet účastníků, jaké další země se projektu účastní apod. Tento dokument obvykle najdeš na stránce organizace, která na projekt vysílá účastníky ze své země nebo té, která ho přímo organizuje. V infopacku nebo na webových stránkách organizace najdeš také elektronickou přihlášku, kterou musíš vyplnit a pak vyčkat, jestli na projekt vybrali právě tebe.
Projekty Erasmus + jsou určené všem mladým lidem ve věku od 13 do 30 let. Studium není podmínkou. Je potřeba si ale hlídat věkovou hranici u každého projektu zvlášť, protože může být kvůli věkovému rozdílu jinak omezená. Pokud jsi mimo věkovou hranici pro daný projekt, ověř si možnost zúčastnit se u koordinátora vysílání.
Projekty mají předem určenou délku, a to 5–21 dní. Přesné datum je vždy uvedeno v infopacku. Organizace vybírají ty účastníky, kteří se mohou zúčastnit projektu v celé jeho délce trvání.
Projekty jsou hrazeny z fondů EU, které plně pokryjí stravu a ubytování. Cestovní náklady jsou hrazené do předem stanovené výše (limit, do kterého je možné proplatit cestovní náklady, opět najdeš v infopacku). Také nemusíš kupovat žádné vybavení, všechen materiál ti bude k dispozici. Můžeš však nakoupit a přivézt nějaké národní pochutiny a podělit se o ně s ostatními.
Abychom mohli vybraným účastníkům na zahraniční projekty poskytnout podporu, vybíráme členský příspěvek ve výši 800 Kč/rok. Vyslat skupinu účastníků na projekt obnáší vyhledání zodpovědné zahraniční organizace, navázání spolupráce, a tedy komunikaci dlouho před, během, ale i po projektu, asistenci tobě při plánování cesty a přípravě na projekt, pomoc při řešení potíží, zprostředkování proplacení cestovních nákladů a mnoho dalšího. Peníze v podobě členského příspěvku nám umožňují pokrýt část nákladů spojenou s vysíláním. Na tobě bude zakoupit si jízdenku či letenku na místo konání projektu a zpět, která ti bude po skončení projektu proplacena hostitelskou organizací. Pokud ti to tvá finanční situace neumožňuje, kontaktuj koordinátora vysílání.
Jelikož se jedná o mezinárodní projekty a společně s tebou se zúčastní i mladí lidé z jiných států, pracovním jazykem je zpravidla angličtina. Nemusíš se vůbec bát, za tvé znalosti tě nikdo nebude známkovat ani soudit a zdaleka ne všichni účastníci mají angličtinu na komunikativní úrovni. Navíc s tebou vždy pojede někdo další z Česka, kdo ti pomůže. Pokud by to i tak byl problém, je možné vyjet na projekt, kterého se účastní pouze Češi a Slováci.
Potřebuješ zvýšenou jazykovou podporu? Obrať se na koordinátora vysílání.
Na projekty se hlásí obvykle jednotlivci, ale klidně přizvi i své spolužáky nebo kamarády. Jen je třeba, aby každý zájemce vyplnil přihlášku. Na projekt nikdy nejedeš sám. Obvykle vyráží skupina 4–10 účastníků, které doprovází zkušenější účastník tzv. leader skupiny, který už na podobném projektu byl. Před začátkem projektu vás všechny propojíme, abyste se domluvili na společné cestě či místě setkání, aby všichni dorazili v pořádku.
Čekat můžeš obojí, ale obvykle se jedná o penzion či hostel. Důležité je, aby byla zajištěna tvoje bezpečnost. Informace o ubytování najdeš v infopacku nebo je možné se zeptat přímo hostitelské organizace. Standardem ubytování bývají genderově rozdělené ale národnostně smíšené pokoje.
Pokud máš nějaké speciální požadavky týkající se ubytování (např. máš alergii na peří a nesmíš mít péřové přikrývky) nebo jídla (jsi veganka, vegetarián nebo máš alergii na laktózu či lepek), nezapomeň tyto požadavky napsat do přihlašovacího formuláře pro hostitelskou organizaci, aby to pro tebe mohla zajistit.
Ať už jsi na vozíčku, pocházíš z národnostní menšiny, hlásíš se k LGBT+ komunitě nebo máš jiné překážky, které tě nutí pochybovat, zda se přihlásit, jdi do toho! Pro účastníky vytváříme bezpečnou atmosféru, kde je odlišnost od většinové společnosti vítaná. Tyto mezinárodní projekty jsou skvělou příležitostí vzájemně se od sebe učit a odbourávat předsudky. Nezapomeň ale na speciální požadavky (např. bezbariérový pokoj) upozornit organizátory v přihlášce na projekt.
Můžeš se přihlásit, pokud máš v Česku trvalé bydliště nebo v Česku studuješ (ne na Erasmu). Pokud nemáš Českou státní příslušnost, potřebuješ povolení k pobytu nebo platné vízum.
Aktuální nabídka kempů
Potřebuješ více informací?
V Brno for you se o vysílání účastníků na evropské projekty stará Amy. Můžeš jí napsat.