Vzdělávací projekty pro pracovníky s mládeží

Co je to vzdělávací projekt pro pracovníky s mládeží?

Jedná se o mezinárodní projekt Erasmus+ zaměřený na získávání nových znalostí a objevení nových metod a technik práce s mládeží. Nejčastěji se jedná o vzdělávací semináře na různá témata nebo networkingová setkání za účelem budoucí spolupráce zúčastněných organizací. Základem je opět neformální vzdělávání. Od účastníků se očekává, že již mají s prací s mládeží nějakou zkušenost a že nově nabyté znalosti, dovednosti, hodnoty a postoje využijí ve své organizaci či komunitě nebo je jiným způsobem dále předají mladým lidem.

V čem se liší vzdělávací projekty pro pracovníky s mládeží od kempu pro mládež?

Tréninkový kurz vypadá velmi podobně jako výměna mládeže. Taktéž se na jednom místě setkávají lidé z různých zemí Evropy a každý projekt má své specifické téma. Obsah tréninkových kurzů je však odbornější. Jednotlivé workshopy vedou zkušení trenéři či experti na danou problematiku. Workshopy mají sloužit k prohloubení znalostí daného tématu, rozšíření obzorů a předání znalostí a dovedností dalším pracovníkům s mládeží, kteří je následně mohou použít ve svém profesním životě. Obvykle je vyžadována lepší úroveň znalosti angličtiny.

Po absolvování tréninkového kurzu účastníci obdrží certifikát o absolvování školení v podobě Youthpassu.

Na co se nás často ptáte

Kdo je to pracovník s mládeží?

Pracovník s mládeží se specializuje na práci s dětmi, mladistvými nebo dospívajícími. Může pracovat pro organizaci či instituci (např. neziskovka, volnočasové centrum atd.) může se podílet na organizování akcí, poradenství pro mládež nebo jinak komunikovat s mladými lidmi. Jedná se například o vedoucího školního parlamentu či kroužku, trenéra, pracovníka nízkoprahového centra, vychovatele nebo kariérního poradce.

Ke každému projektu organizátoři vytváří tzv. infopack, ve kterém najdeš ty nejdůležitější informace (např. datum konání, místo, počet účastníků, jaké další země se projektu účastní apod.). Tento infopack obvykle najdeš na stránce organizace, která na projekt vysílá nebo která ho přímo organizuje. V infopacku nebo na webových stránkách organizace najdeš také elektronickou přihlášku, kterou musíš vyplnit a pak vyčkat, jestli na projekt vybrali právě tebe.

Tréninkové kurzy obecně nemají věkovou hranici, avšak u každého projektu může být individuálně stanovena hostitelskou organizací. Rozhodující by mělo být, zda pracuješ s mládeží a zda získané dovednosti můžeš po návratu využít. Pokud jsi mimo věkovou hranici pro daný projekt, ověř si možnost zúčastnit se u koordinátora vysílání.

K účasti na tréninkovém kurzu není třeba, abys byl/a studentem.

Projekty mají předem určenou délku, a to 5–30 dní. Přesné datum je vždy uvedeno v infopacku. Organizace vybírají ty účastníky, kteří se mohou zúčastnit projektu v celé jeho délce trvání.

Projekty jsou hrazeny z fondů EU, které plně pokryjí stravu a ubytování. Cestovní náklady jsou hrazeny do předem stanovené výše (limit, do kterého je možné proplatit cestovní náklady, opět najdeš v infopacku). Všechen potřebný materiál k workshopům ti bude k dispozici, občas je potřeba, aby sis vzal/a svůj počítač.

Abychom mohli vybraným účastníkům na zahraniční projekty poskytnout podporu, vybíráme členský příspěvek ve výši 500 Kč/rok. Vyslat skupinu účastníků na projekt obnáší vyhledání zodpovědné zahraniční organizace, navázání spolupráce, a tedy komunikaci dlouho před, během, ale i po projektu, asistenci tobě při plánování cesty a přípravě na projekt, pomoc při řešení potíží, zprostředkování proplacení cestovních nákladů a mnoho dalšího. Peníze v podobě členského příspěvku nám umožňují pokrýt část nákladů spojenou s vysíláním. Na tobě bude si zakoupit jízdenku či letenku na místo konání projektu a zpět, která ti bude po skončení projektu proplacena hostitelskou organizací.

Je možné, že v infopacku narazíš na poplatek v EUR. Jedná se o částku, kterou vybírá hostitelská organizace na to, aby mohla zaplatit odborníky, kteří vás přijedou školit nebo speciální materiál, který nepokryje grant projektu. Pokud ti to tvá finanční situace neumožňuje, kontaktuj koordinátora vysílání.

Tréninkové kurzy jsou odborným vzděláváním, které probíhá obvykle v anglickém jazyce. Očekává se, že účastníci projektu budou schopni porozumět probírané tematice, budou umět vyjádřit své myšlenky a aktivně se zapojovat do diskuzí a sdílet svoje zkušenosti.

Není pravidlem, že by tréninkové kurzy probíhaly v hotelech s konferenční místností. Záleží vždy na dané zemi, kde projekt probíhá a jejich možnostech. Jedná se ale obvykle o vyšší standard ubytování než na kempech pro mládež. Důležité je, aby byla zajištěna tvoje bezpečnost. Informace o ubytování najdeš v infopacku, nebo je možné se zeptat přímo hostitelské organizace.

Pokud máš nějaké speciální požadavky týkající se ubytování (např. máš alergii na peří a nesmíš mít péřové přikrývky) nebo jídla (jsi veganka, vegetarián nebo máš alergii na laktózu či lepek), nezapomeň tyto požadavky napsat do přihlašovacího formuláře pro hostitelskou organizaci, aby to pro tebe mohli zajistit.

Ať už jsi na vozíčku, pocházíš z národnostní menšiny, hlásíš se k LGBTQ+ komunitě nebo máš jiné překážky, které tě nutí váhat se přihlásit, jdi do toho. Pro účastníky vytváříme bezpečnou atmosféru, kde je odlišnost od většinové společnosti vítaná. Tyto mezinárodní projekty jsou skvělou příležitostí vzájemně se od sebe učit a odbourávat předsudky. Nezapomeň ale na speciální požadavky (např. bezbariérový pokoj) upozornit organizátory v přihlášce na projekt.

Určitě! Tréninkové kurzy jsou skvělou příležitostí k získání nových znalostí a objevení nových metod práce s mládeží, rozšířit si obzory a přinést do své organizace či komunity nové podněty k dalšímu rozvoji. Není určen limit, kolik projektů může pracovník s mládeží absolvovat. Ty, na které se hlásíš, by však měly být relevantní k tomu, co v organizaci či ve své komunitě děláš.

Potřebuješ více informací?

V Brno for you se o vysílání a podporu pracovníků s mládeží na evropské projekty stará Andy. Můžeš jí napsat.