Ve spolupráci s Městským úřadem v Kopřivnici a za podpory Evropského sboru solidarity jsme odstartovali projekt DIGI babi & děda. Asi dvacítka seniorů se bude v průběhu několika odpoledních setkání vzdělávat na poli dotykových telefonů, využívání aplikací nebo komunikaci přes sociální sítě.

Pro účastníky jsme připravili drobné občerstvení a po úvodní seznamovací aktivitě se naše tři lektorky Anička, Lucka a Štěpánka pustily do samotné prezentace. Prvním tématem bylo bezpečí na internetu. Jak si nastavit silné heslo a zapamatovat si ho? Kde čerpat informace a kde se mít na pozoru? Tipy, jak poznat důvěryhodný internetový obchod nebo jak se bránit všemožným online nástrahám a podvodům.

Po krátké občerstvovací pauze se vrháme do praxe a senioři se noří do základního nastavení a zkouší si různé vychytávky. Například vypnutí automatického otáčení displeje nebo snímek obrazovky vzbudil velké nadšení. V další části jsme si také vyzkoušeli stáhnout aplikaci Google lens a využít ji k přečtení QR kódu s dotazníkem spokojenosti na závěr kurzu.

„Některé věci jsou pro mě složitější, ale bylo to moc fajn. Díky,“ usmívá se paní Věra při odchodu. V dalším kurzu dokončíme nastavení telefonu a pustíme se do světa sociálních sítí. Velký zájem účastníků směřuje k možnostem upravovat a sdílet fotografie nebo k internetovému bankovnictví. Těmto tématům se budeme podrobněji věnovat při dalších setkáních.

Po celou dobu trvání kurzu je pro účastníky k dispozici whatsappová skupina, kde mohou zůstat s lektorkami ve spojení v případě jakýchkoli dotazů. Projekt DIGI babi & děda má také facebookovou stránku a YouTube kanál, kde bude k dispozici množství návodných videí, jak ovládat a používat chytrý telefon k vlastnímu užitku.