Živá knihovna
Nápad projektu živé knihovny se zrodil v hlavách aktivistů dánského hnutí Stop the violence. Poprvé ho realizovali na hudebním festivalu Roskilde v roce 2000. Hlavní myšlenka této metody spočívala v tom, že díky pouhému rozhovoru s člověkem z vyčleněné skupiny se mohou odbourávat předsudky a stereotypy ve společnosti.
Stejně jako v reálné knihovně si návštěvník může vybrat knihu z řady titulů. Rozdíl je v tom, že knihy jsou lidé, kteří se čtenáři sdílí svůj příběh. Metoda umožňuje účastníkům setkat se s někým, koho by v běžném životě pravděpodobně nepotkali nebo s kým by z různých důvodů nechtěli nebo neměli možnost mluvit.
Vzdělávací cíl
- Podpora mezikulturního porozumění: Umožnit účastníkům setkat se s „živými knihami“ – lidmi s různými životními příběhy, kulturami nebo zkušenostmi, aby lépe porozuměli odlišnostem a odstranili předsudky.
- Rozvoj kritického myšlení: Povzbudit účastníky, aby kladli otázky, hledali souvislosti a zamýšleli se nad vlastními postoji vůči stereotypům a diskriminaci.
- Zvýšení empatie a tolerance: Skrze osobní interakce s „živými knihami“ posílit schopnost vcítění a respektu k druhým lidem.
- Podpora aktivního občanství: Motivovat účastníky k tomu, aby se aktivně zapojili do společnosti, přispívali k sociální soudržnosti a byli si vědomi hodnot jako rovnost, respekt a diverzita.
Tento formát vzdělávání je jedinečný tím, že klade důraz na osobní kontakt a autentické příběhy, což z něj činí silný nástroj pro neformální vzdělávání.
Jak živá knihovna probíhá?
V knihovně máme spoustu různých titulů, které otevírají témata LGBTQ+, romské menšiny, domácího násilí, fyzického handicapu, sexuálního zneužívání, drogové závislosti, bezdomovectví, náboženského vyznání, prostituce, poruch příjmu potravy, alkoholismu nebo duševního zdraví. Každá kniha má svého knihovníka, který se stará o hladký průběh workshopu i pohodlí a bezpečí knih. Ze stejného důvodu je omezen i počet čtenářů na jednu knihu. Čtenáři si vybírají knihu na základě anotace, tedy zkrácené verze příběhu, ze kterého je zřejmé, o čem bude kniha vyprávět. Po přečtení je možné knize zanechat vzkaz.
Knihu je možné si vybrat na základě anotací z naší knihovny. Vždy však záleží také na časových možnostech knih.
Ano. Pohybujeme se v mezinárodním neformálním vzdělávání mládeže, kde tuto metodu běžně aplikujeme v anglickém jazyce. Nicméně ne všechny knihy mluví anglicky. Můžeme však zajistit i překladatele.
Živé knihovny pořádáme ve veřejném prostoru jako jsou kavárny či parky, na festivalech, ve firmách či pro školní kolektivy.
Cena se odvíjí od počtu knih, knihovníků a vzdálenosti místa konání. Nacenění je tedy individuální dle požadavků objednavatele. Workshop je možné hradit také z dotačních programů vaší organizace např. na vzdělávání pedagogických pracovníků, tzv. šablony atd.
Živá knihovna v režii Brno for you
V únoru 2018 jsme absolvovali školení o metodice Živé knihovny a byli jsme oficiálně přijati do mezinárodního hnutí Human Library. Od té doby organizujeme ve veřejném prostoru, pro zaměstnance firem či účastníky mezinárodních projektů Erasmus+ živé knihovny v českém či anglickém jazyce:
- 2017
- Erasmus+ Výměna mládeže We are all humans, Blansko
- Živá knihovna na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně
- 2018
- Živá knihovna Café Flexaret, Brno
- Erasmus+ Tréninkový kurz We are all humans, Moravec
- Živá knihovna Björnsonův sad, Brno
- 2019
- Živé knihovny na pobočkách IKEA, Praha, Ostrava, Brno
- Živá knihovna na Soukromé Vyšší Odborné Škola Sociální, Jihlava
- 2022
- Erasmus+ Tréninkový kurz We are all humans: Solidarity on air, Moravec
- Živá knihovna na Soukromé Vyšší Odborné Škola Sociální, Jihlava
Poslechněte si podcasty s živými knihami na Spotify We are all humans: Solidarity on air. Staňte se fanoušky facebookové stránky Živá knihovna v Brno for you.
Zaujal tě tento workshop?
V Brno for you se o realizaci workshopů stará Martina. Můžeš jí napsat.