Dle oficiálních webových stránek Human Library (2017) je Živá knihovna mezinárodní hnutí, které podporuje začlenění osob do společnosti a zpochybňuje předsudky. Stejně jako v reálné knihovně si návštěvník může vybrat knihu z řady titulů. Rozdíl je v tom, že knihy jsou lidé a čtení je konverzace. Tato metoda byla vytvořena skupinou dánských aktivistů pro účely hudebního festivalu Roskilde v roce 2000. Hlavní myšlenka této metody spočívala v tom, že díky mechanismu zvaný rozhovor se mohou odbourávat předsudky, čímž se snižuje riziko vzniku napětí a násilí. V současné době je tato metoda používána ve více než 60 zemích světa.

V Brno for you věříme v to, že tato vzdělávací metoda je skvělý způsob, jak překonat předsudky vůči menšinám ve společnosti. Účast na Živé knihovně může být silným emotivním zážitkem. Můžete se setkat osobně s lidmi, které se potýkají s nelehkými osudu, protože kupříkladu zdravotní znevýhodnění, odlišnou víru, sexuální orientaci nebo kultury. Tato metoda je vedená knihovníky, kteří se starají o plynulý průběh tohoto střetnutí.

V únoru 2018 jsme absolvovali školení o metodice Živé knihovny a byli jsme oficiálně přijati do mezinárodního hnutí Human Library. Získali jsme akreditaci od dánské organizace Human Library.

Kdo se o organizaci Živé knihovny stará?     

Marty z naší organizace je hlavním iniciátorem Živé knihovny. Marty má několikaleté zkušenosti s Živou knihovnou ze Slovenska. Živou knihovnu budeme od května pravidelně organizovat co tři měsíce v Brně. Veškeré aktuální akce budou zveřejněny v kalendáři aktuálních akcí. Budeme rádi, když na Živou knihovnu zavítáte a poznáte osud lidí se silným životním příběhem.

Přesvědčte se sami, že Živá knihovna stojí za to! Podívejte se na video z Živé knihovny, kterou jsme organizovali v březnu na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

We Are All Humans First Video Relations

We have first video relation !

#Waah #Erasmus+ #inclusion #humanlibrary

cameraman Patryk Mazurek
journalist Teodora Markova

Posted by Brno for you, z.s. on Wednesday, March 22, 2017