Pravděpodobně jsi slyšel/a o programu Erasmus+. Spoustě lidem se vybaví studijní semestrální pobyty v zahraničí. Erasmus+ však nabízí mnohem více možností!

My se v Brno for you zaměřujeme na projekty neformálního vzdělávání, které se realizují mimo školní lavice a účastnit se těchto projektů můžou naprosto všichni – studenti, zaměstnaní i nezaměstnaní. Na našich stránkách a Facebooku nabízíme účast na těchto projektech. Jestli jsi ale nikdy nebyl/a na projektu a nevíš, co si pod tímto pojmem máš představit, čti dál!

Co to vlastně jsou “ty projekty”?

V nabídce projektů můžeš najít přihlašování na výměny mládeže, tréninkové kurzy či semináře. Místa na projektech nabízíme neustále, co si ale třeba představit pod takovou výměnou mládeže, pokud jsi ještě na žádném projektu nebyl/a? Na těchto projektech potkáš spoustu lidí z různých zemí a navážeš spoustu přátelství. Oficiálním jazykem na těchto projektech je angličtina. Pokud máš obavy, že tvoje angličtina není na úrovni “native speaker”, ihned je odhoď – každý projekt je profilován jinak. Na výměnách mládeže je vyžadována základní znalost, s překladem Ti můžou pomoci ostatní. Právě výměny mládeže by Ti měly pomoci vystoupit ze své komfortní zóny – třeba už jen tím, že budeš týden mluvit anglicky.

Co je neformální vzdělávání?

Neformální vzdělávání neprobíhá ve školních lavicích a nedostáváš za výsledky známky, ale přesto se dozvíš spoustu informací  a naučíš se toho vážně hodně. Neformální vzdělávání ale neznamená, že účastníci chodí na workshopy, kdy se jim zachce, překřikují se nebo jsou zavěšení hlavou dolů. To ne, neformální vzdělávání má určitou strukturu a jasně stanovený cíl. Neformální vzdělávání podporuje učení se od sebe navzájem za pomocí různých metod. Těmi mohou být různé diskuze, simulace, hry, krátké scénky apod. Není jen jeden člověk, co by vzdělával ostatní – všichni se od sebe učí navzájem. Na výměnách mládeže je podporována iniciativa samotných účastníků a vedení aktivit, každý si může vyzkoušet připravit si aktivitu a za podpory leadrů a organizátorů ji odvést, čili facilitovat.

Jsou projekty omezeny věkem?

Výměny mládeže jsou většinou stanoveny limitem 18 – 30 let. Věk pro leadera skupiny není omezen. Výměn mládeže se také mohou účastnit mladší 18 let, některé projekty jsou přímo zaměřeny na účastníky pod osmnáct let. Tréninkové kurzy jsou od 18 let, horní věková hranice není omezena.

Kde budu bydlet a co budu jíst?

Nedá se říct takto obecně, možností je spousta. Můžeš bydlet v chatkách, skautské ubytovně, penzionu, hostelu nebo i ve čtyř-hvězdovém hotelu. Většinou bydlíš s několika lidmi na pokoji, kluci a holky spí odděleně.

Když vyplňuješ organizátorům přihlášku, ptají se Tě na omezení v jídle či alergie. Organizátoři se tak snaží vyjít potřebám celé skupiny, aby nedošlo například k takovým situacím, že vegetarián bude dostávat během projektu jen maso. Jídlo Ti bude poskytováno třikrát denně – dostaneš snídani, oběd a večeři. Obvyklé jsou také svačiny v pauze mezi jednotlivými workshopy , tzv. coffee breaky.

Kolik mě to bude stát?

Je to k neuvěření, když se dozvíš, že tohle všechno tě nestojí téměř nic. Ubytování a stravu neplatíš, zaplatíš si jen cestu, která Ti bude následně po projektu proplacena. Některé organizace vybírají účastnický poplatek, který se strhává z cestovních nákladů, ale ne vždy tomu tak je. Reálně utratíš tolik, kolik peněz si s sebou na projekt bereš jako kapesné.  V Brno for you vybíráme členský příspěvek 500 Kč.

Co musím udělat, abych na projekt mohl/a jet?

Je to strašně easy! Stačí si najít projekt, který tě zaujme svým tématem a vyplnit přihlášku, kterou najdeš u popisu projektu, co si vybereš. Potom už jen čekáš na výsledky výběru účastníků. Někdy vybíráme účastníky sami, někdy účastníky vybírá sama přijímací organizace. Projekty, na které vysíláme má vždy někdo z nás na starost. Koordinátor projektu zašle skupině potřebné informace, řeší s nimi nejlepší spoje a ceny lístků. Od všech vyslaných skupin očekáváme fotku z projektu a report, abychom zjistili, jak se na projektu měli a také nám reporty slouží jako zpětná vazba. Pokud máš jakékoliv dotazy, neváhej se obrátit na koordinátora konkrétního projektu, rádi vaše dotazy zodpovíme!