City Bound Europe je síť mládežnických organizací z Německa, Polska, Itálie, Španělska, Portugalska, Řecka, Rumunska, České republiky a Slovenska, jejichž cílem je propagace myšlenky evropské sounáležitosti v naší společnosti.

Představ si takový prázdninový kemp pro mládež ve věku 14-17 let, kde se potkáš se stejně starými účastníky z jiných zemí, přičemž společný jazyk, ve kterém komunikuješ je angličtina.

Programová náplň takového setkání mládeže je založená na neformálním vzdělávání a zážitkové pedagogice. Je plná her ve městech, dobrodružných aktivit (jako je např. horolezectví, street art nebo kanoistika), her pro rozvoj spolupráce, jazykových animací nebo skupinových diskuzí a kulturních výměn. Během týdne se dozvíš něco nového nejen o Evropské unii či o životě tvých vrstevníků v jiných evropských městech, ale často můžeš zjistit něco zajímavého sám o sobě a navázat dlouhotrvající přátelství. Celý týden si taky vedeš poznámky o tom, co nového jsi se naučil, abys tak na konci mohl získat evropský certifikát na nově nabité dovednosti.

Kde, s kým a na jak dlouho?

V sítě je zapojeno 9 partnerských organizací. Takže se můžeš podívat nejen do matičky Prahy, ale také do jiných významných evropských měst ve výše uvedených zemích. Počet účastníků je vždy pevně dán a každou skupinku doprovází alespoň 1 lídr, který je starší 18 let a má za sebou školení, kde se naučil nejen moderovat zábavné aktivity, ale především zajistit bezpečnost každého účastníka, předcházet rizikům a v krizových situacích správně reagovat. Výměny se pořádají několikrát do roka v období kdy se ve škole blížíte k nějakému delšímu volnu – Velikonoce, letní nebo podzimní prázdniny atd. obvyklá délka je jeden týden.

To, co řeší rodiče aneb bezpečnost na prvním místě

Všechna místa výměn mládeže jsou vybavena potřebným zařízením (genderově oddělené ložnice, koupelny, místnosti pro zábavný program, sportovní zázemí).

Cestovní a úrazové pojištění jsou zajištěny ze strany pořadatelů.

Každý účastník také vyplňuje formulář, do kterého uvede veškeré zvláštní potřeby a požadavky jako jsou například alergie, užívané léky nebo dieta – takže ani vegetariáni neumřou hlady.

Moc dobře víme, že vyrážíme na cesty s nezletilými a proto je třeba se před odjezdem seznámit také s naším “Zero tolerance” protokolem, kde se sami účastníci zavazují dodržovat určitá pravidla (např. zákaz požívání alkoholu a jiných návykových látek) a nést zodpovědnost za svoje chování na svých bedrech.

Co mě to bude stát?

Skvělý bonus k tomu, že zažiješ nezapomenutelný týden v evropské metropoli s bandou super lidí, je fakt, že tyto výměny mládeže jsou financovány Evropskou unií a tak kromě administrativního poplatku 500 Kč organizaci Brno for you a 25 Euro hostící organizaci, máš celý tohle dobrodružství zdarma.

Jdu do toho! Co pro to udělat?

Stačí sledovat naše stránky a facebook, kde jsou vždy aktuální informace o nových projektech. Projekty City Bound reflektují potřeby mládeže a zohledňují i zdánlivě znevýhodněné. Věř tomu, že to zvládneš i bez jedniček z angličtiny nebo svého nejlepšího kamaráda.

Pokud ještě nemáš jasnou představu o tom, jak to chodí, klidně nám napiš na mail citybound@brnoforyou.cz. Koordinátorky projektu City Bound za Českou republiku jsou Nikča Voráčková a Kačka Kalábová.