We are all humans: co je to živá knihovna a jak z ní udělat trend na Spotify
Úvod > Nezařazené > We are all humans: co je to živá knihovna a jak z ní udělat trend na Spotify
Každý člověk má svůj příběh. Každý příběh je jiný. Ne všechny končí dobře a naopak ne všechny dobře začínají. Jejich sdílení může ukázat, že společnost je různorodým místem, kam stereotypy nepatří. Na této myšlence je postavena metoda živé knihovny, kde se knihami stávají lidé z různých sociálních prostředí, kteří jsou ochotni se o své příběhy podělit.
Cílem tréninkového kurzu We are all humans, solidarity on air, bylo představit tuto metodu pracovníkům s mládeží z Estonska, Bulharska, Rumunska, Srbska, Řecka, Portugalska, Kypru a Česka a zároveň ji přizpůsobit potřebám dnešní doby přesunutím do online prostoru pomocí podcastů. Podcasty se během posledního desetiletí staly rozšířeným společenským trendem. Skrze tuto platformu se mohou lidé vzdělávat i bavit a zároveň si rozšiřovat obzory. Proto právě kombinací metody a živé knihovny a podcastu mohl vzniknout nový nástroj pro šíření myšlenky tolerance a inkluze ve společnosti.
Účastníci se nejdříve ponořili do tématu inkluze a práce se znevýhodněnou mládeží. Následně si vyzkoušeli uspořádat vlastní živou knihovnu v místě projektu, na kterou dojely “knihy” ochotné sdílet své příběhy na témata domácího násilí, schizofrenie, či výchovy dítěte homosexuálním párem. Po seznámení s novou metodikou přišel čas na digitální schopnosti. Díky workshopům od Tomáše Sobela, odborníka na tvorbu podcastů v Česku, získali účastníci hlubší náhled do tvorby a publikace podcastů. Poté už nezbývalo nic jiného než propojení všech nabytých dovedností tvorbou vlastních podcastů na téma živé knihovny. Knihami se v tomto případě stali sami účastníci a jejich příběhy si můžete poslechnout na platformě Spotify. Celý program byl prokládán aktivitami na budován týmu a získání bližšího náhledu do možností, které Erasmus+ nabízí, např. workshopem regionální konzultantky Domu zahraniční spolupráce Pavly Heydukové.