Na tréninkovém kurzu We are all humans se účastníci dozvěděli spoustu informací o tom, co to je a jak funguje živá knihovna. Čeští účastníci toho využili a v rámci follow up aktivity uspořádali vlastní živou knihovnu.

A jak jim to šlo? Skvěle! Jak to celé probíhalo vám ze svého úhlu pohledu sepsala česká účastnice Anička, která měla organizaci na starost.

Dne 23. 3. 2022 proběhl na SVOŠS v Jihlavě „Den pedagogiky a sociální práce“. Akce byla složena z různých workshopů zaměřených na práci s lidmi. Já a Mája jsme ve spolupráci s Brno for you zorganizovaly „vlastní“ human library, právě u nás ve škole. Organizace probíhala tak, že jsme si rozdělily práci (vyřizování zpráv, zajištění potřebných věcí, zajištění knih, rozdělení knih). Většinu věcí, jako třeba průběh a podobu, jsme ale řešily společně.  Jako první jsme samozřejmě potřebovaly zajistit knihy a knihovníky. Shánění knih bylo náročnější, ale nakonec vše dobře dopadlo a všichni dorazili. K dispozici jsme měly 4 knihy. S Májou jsme si společně rozvrhly průběh živé knihovny. Důležité také bylo informovat o celém průběhu paní ředitelku. Poté zajistit místnosti, židle, psací potřeby. Na workshop se studenti zapisovali pomocí online formuláře, na jehož základě se poté sestavily skupiny „čtenářů“. Počet studentů byl dle mého ideální pro důvěrné „čtení“. V každé skupině jich bylo kolem 5-6. V den akce jsme nejprve přichystaly místnosti, informace, také vzorové otázky a občerstvení. Poté jsme vyzvedly první „knihu“ a společně čekaly na ostatní. Když dorazily všechny „knihy“, obeznámily jsme je o průběhu a ke každé z nich jsme přiřadili „knihovníka“, místnost a mohlo začít první čtení. Skupinky studentů se obměňovaly a čtení každé z „knih“ proběhlo dvakrát. Čtenáři byli dle mě pozorní a komunikativní, ptali se a byli vlídní. Sama jsem byla knihovníkem, při čtení mé „knihy“ probíhalo vše dobře, bez překážek. Ostatní knihovníci, včetně „knih“ zhodnotili „čtení“ také kladně a v pořádku. S výsledkem jsem spokojená a doufám, že budu mít opět někdy příležitost organizovat, nebo být součástí human library.